DSC 0816Na god sv. Alojzija Gonzage smo se zbrali v edini temu svetniku posvečeni cerkvi v Sloveniji. Ob 19.00 uri je godovnjak, nadškof Alojzij Cvikl DJ vodil slovesno bogoslužje, ki so se ga udeležili tudi dekanijski duhovniki. Pozdravne besede je izrekel g. Primož Lorbek, ki je voditelj Hrvaške katoliške misije in tudi rektor cerkve sv. Alojzija.

Primož nas je v uvodu povabil k molitvi za blagoslov obnovitvenih del, ki so bila narejena na cerkvi, nadškof pa je novo fasado pročelja cerkve tudi blagoslovil. S prenovljeno podobo bo sedaj cerkev še bolj poudarila svojo duhovno dimenzijo na Glavnem trgu in pritegnila številne vernike ter obiskovalce, ki se ustavijo na trgu.

Sveto mašo je s svojim čudovitim petjem povzdignil župnijski pevski zbor iz župnije Sveto Rešnje Telo.

V pridigi je nadškof Cvikl izpostavil življenjsko zgodbo sv. Alojzija Gonzage. Povedal je, kako se je mladi Alojzij, sin plemiča iz Mantove, že kot otrok odločil za življenje v veri. Njegova mati, globoko verna ženska, ga je usmerjala na to pot, ki se je po prvem svetem obhajilu še bolj utrdila. Kot 12-letnik je Alojzij vsak dan pet ur posvetil molitvi in premišljevanju Božje besede.

Nadškof Cvikl je izpostavil Alojzijevo odločitev za redovniško življenje pri jezuitih, kljub nasprotovanju njegovega očeta. Dejal je tudi, da je Alojzij v času kuge v Rimu nesebično skrbel za bolnike, pri čemer se je tudi sam okužil in pri 23 letih izročil svoje življenje Bogu.

Pridigo je nadaljeval s poudarkom na Alojzijevi veri, ki mu je omogočila »plavati proti toku« miselnosti sveta. Nadškof je izpostavil, kako se je mladi svetnik odpovedal užitkom in se posvetil veri ter molitvi, kar je napolnjevalo njegovo srce.

DSC 0993Osrednja točka pridige pa je bila Alojzijeva čistost in tema čistosti srca in telesa, ki je pomembna tema za vse ljudi. Nadškof je izpostavil Alojzijevo sposobnost ljubiti s čistim in svobodnim srcem ter njegovo zvestobo in spoštovanje, ki sta bistvena za vsak pravi odnos v ljubezni. Poudaril je, da čistost omogoča globok odnos z Bogom in s tem krepi osebno vero in predanost.

Ob zaključku pridige je nadškof Cvikl izrazil hvaležnost za dar naše domovine in izrazil prošnjo, naj Bog izlije svoj blagoslov na Slovenijo, še posebej ob prihajajočem prazniku državnosti. Povabil je vse prisotne, da skupaj gradimo naš skupni dom, ki bo toliko lepši, če bomo imeli za cilj skupno dobro, spoštovanje življenja in dostojanstva vsakega posameznika. Po blagoslovu smo se zadržali na prostoru pred cerkvijo kjer smo imeli priložnost godovnjaku izreči voščila.